Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 667 324 825  

Telefon Pan Michał +48 508 791 348

Jak odnowić stary mebel tapicerowany? Renowacja krok po kroku.

Większość mebli wypoczynkowych to meble tapicerowane, ponieważ właśnie taki rodzaj obróbki gwarantują użytkownikom najwyższy komfort. Tapicerowanie polega na pokrywaniu powierzchni użytkowych albo wszystkich widocznych powierzchni materiałami obiciowymi na wyściółce. Najczęściej do tapicerowania wykorzystuje się różne grube i odporne na wycieranie tkaniny, skóry naturalne albo skaj. Ogromna popularność takich mebli wynika głównie z wygody, jaką zapewniają oraz z efektownego wyglądu.

Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie, w którym nie ma żadnego mebla tapicerowanego. W każdym domu odnajdziemy kanapę, fotel, pufę albo tapicerowane krzesła. Można kupić nowe meble tego typu albo zdecydować się na zakup starych. Takie liczące już sobie wiele lat sofy, fotele albo krzesła mogą stać się prawdziwą ozdobą salonu czy jadalni. Niespotykane we współcześnie produkowanych meblach kształty, wzory i rozwiązania stanowią o ich oryginalnym pięknie i niepowtarzalności. 

Stare meble wymagają najczęściej odświeżenia i przeprowadzenia renowacji, dzięki której będą się lepiej prezentować i staną się wytrzymalsze. Warto zdecydować się na ich odnowienie, gdyż w ten sposób zyskamy nieprzeciętny i unikatowy element wyposażenia wnętrza, który jeżeli go umiejętnie wykorzystamy, może nadać ton całej aranżacji danego pomieszczenia. Z dzisiejszego wpisu dowiedzą się Państwo, jak przebiega renowacja mebli tapicerowanych!


Renowacja starych tapicerowanych mebli krok po kroku

 1. Rozkręcenie mebla.
 2. Dokładne oczyszczenie wszystkich drewnianych elementów – odtłuszczenie ich, usunięcie brudu i nawarstwień woskowych, zeskrobanie wierzchniej warstwy lakieru.
 3. Zabezpieczenie wyczyszczonych elementów wybranymi preparatami (np. politura, lakier, wosk, olej, bejca albo farba do drewna).
 4. Ponowne skręcenie odświeżonych elementów drewnianych składających się na szkielet mebla.
 5. Wzmocnienie drewnianego szkieletu mebla przez podklejenie klejem żywicznym wszystkich złączy.
 6. Rozprucie wszystkich szwów w części tapicerowanej.
 7. Zdjęcie tkaniny obiciowej i usunięcie starego wypełnienia.
 8. Przygotowanie nowych materiałów tapicerskich – np.: deski, z której powstanie siedzisko, nowego wypełnienia i tkaniny obiciowej.
 9. Przycięcie pianki tapicerskiej do wielkości siedziska.
 10. Przycięcie tkaniny obiciowej.
 11. Naciągnięcie tkaniny na piance tapicerskiej tak, aby na jej powierzchni nie tworzyły się nieestetyczne fałdy lub zagięcia.
 12. Wygładzenie tkaniny obiciowej.
 13. Wprowadzenie ewentualnych poprawek.
 14. Przytwierdzenie materiału do boków mebla przy użyciu zszywek tapicerskich – najlepiej zaginać przeciwległe krańce materiału, przybijając je zszywkami.
 15. Opracowanie narożników – nożyczkami usuwamy nadmierną ilość materiału, a następnie delikatnie zaokrąglamy narożnik.
 16. Przygotowanie rogu na zakładkę przy użyciu tapera.
 17. Przyszycie zszywaczem tapicerskim od spodu tkaniny obiciowej do pianki tapicerskiej.
 18. Przytwierdzenie pianki obitej tkaniną do siedziska.
 19. Przyklejenie klejem do tkanin albo ozdobnymi pinezkami tapicerskimi dekoracyjnej taśmy tapicerskiej w miejscach, gdzie widoczne są przeszycia.

Renowacja starych tapicerowanych mebli nie należy do najłatwiejszych, dlatego najlepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Nasza firma od lat zajmuje się profesjonalną naprawą zużytych mebli. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu naszych pracowników każdy stary mebel zyska drugie życie!