Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 667 324 825  

Telefon Pan Michał +48 508 791 348

Jak powstają meble tapicerowane? Tajniki produkcji!

Mówi się, że większość mebli powstaje najpierw w głowie ich twórcy. Coś bez wątpienia w tym jest. Akurat meble to produkty, które definitywne muszą być dobrze przemyślane oraz zaprojektowane według konkretnych wytycznych. W końcu każdy mebel może pełnić różne funkcje, a tak prawdę mówiąc to mało który mebel pełni tylko jedną.

Tutaj szczególnie na uwagę zasługują właśnie meble tapicerowane. Są one o tyle specyficzne, że oprócz samej budowy czy konstrukcji muszą mieć jeszcze odpowiednio przemyślane obicie, czyli materiał zewnętrzny, który będzie stanowił o ich atrakcyjności, ale także użyteczności i trwałości. Zatem w ich wypadku każdy element produkcji jest szczególnie istotny i musi komponować się z ostateczną wizją projektanta. Warto zatem dowiedzieć się jak w ogóle powstają meble tapicerowane. Dlatego też właśnie tym tematem postanowiliśmy się dzisiaj zająć.


Czym tak naprawdę są meble tapicerowane?

Zanim przejdziemy do tego, jak powstają meble tapicerowane, warto sobie jasno powiedzieć, czym one w ogóle są i gdzie najczęściej możemy je spotkać. Otóż, meble tapicerowane to nic innego jak różnego typu kanapy, narożniki, sofy, fotele oraz pufy, czyli inaczej mówiąc przede wszystkim meble wypoczynkowe. Meble tapicerowane stanowią zatem podstawowe wyposażenie salonu, a czasami także innych pokoi, między innymi sypialni. Jak by jednak nie było, meble tapicerowane znajdują się w każdym domu czy mieszkaniu i nie zapowiada się, aby uległo to zmianie w przyszłości.

Warto również wspomnieć, że współczesne modele tego typu mebli występują właściwie w nieograniczonej formie czy też kolorach. Przekłada się to na fakt, że bez najmniejszego problemu dopasujemy je do różnego rodzaju wnętrz i stylów, a same meble tapicerowane potrafią tworzyć unikatowe aranżacje, które mogą długie lata cieszyć oko swoim nietuzinkowym klimatem.


Jak przebiega produkcja mebli tapicerowanych

Przebieg produkcji mebli tapicerowanych jest procesem dość skomplikowanym i wymaga wiedzy na temat zarówno samego meblarstwa jak i nowoczesnego designu. Meble tapicerowane zazwyczaj składają się z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia oraz obicia, jednak proces ich powstawania jest dużo bardziej rozbudowany i dzieli się na 3 ogólne etapy.

Etap projektowania. To bardzo ważny etap, chociaż jeszcze daleki od realnego pojawienia się mebla. To właśnie w projekcie trzeba zamknąć styl i wygląd całego mebla, jednak należy połączyć to z jego formą użytkową oraz jak największą trwałością. Meble tapicerowane to, jak wspomnieliśmy, bardzo dużo stylów, kształtów, rodzajów, a wszystko to musi być spójne zarówno z konstrukcją, jak i wyglądem. To także na tym etapie można wyłapać jakieś błędy albo zmienić wiele rzeczy związanych z ostatecznym wyglądem mebla.

Etap produkcji. Po zatwierdzeniu projektu, trafia on na produkcję. Jednak nie polega ona na poskładaniu całego mebla, ale raczej na odpowiednim wykonaniu wszystkich jego elementów zgodnie z projektem. Na tym etapie także - chociaż nie jest to wskazane - można wprowadzić poprawki związane z późniejszym montażem mebli. Innymi słowy, to tu powstaje główna rama mebla, jego boki, elementy schowków, ale także wypełnienie oraz samo uszycie i wykrojenie materiałów, którymi meble będą wykończone.

Etap montażu. To już tak naprawdę ostateczne złożenie wszystkich elementów mebla w jedną całość. Podzielić można to na dwie sprawy. Pierwsza z nich to poprawne ułożenie i zgranie ze sobą elementów wewnętrznych, takich jak rama czy wypełnienia z gąbki lub specjalnie dobranej pianki. Druga sprawa to wybranie i odpowiednie wykonanie obicia, czyli nałożenie na meble materiału, którym ma on być wykończony. Tu zaznaczyć trzeba, że materiałów takich jest sporo i są one dobierane przede wszystkim do wzoru i stylu samych mebli. Chociaż czasem meble tapicerowane mogą być również wykonywane na zamówienie - wtedy to klient wybiera formę mebla, ale także rodzaj jego tapicerki.

Na koniec, meble tapicerowane przechodzą tak zwaną kontrolę jakości i jeśli wszystko jest w porządku to trafiają tam, gdzie ich miejsce, czyli do naszych salonów, sypialni czy innych pomieszczeń.